Zastosowania konstrukcyjnych włókien do betonu

Ze względu na wiele zalet konstrukcyjnych włókien do betonu Wiking, są one wykorzystywane w wielu procesach inwestycyjnych na całym świecie. Niezależnie od tego jaki typ konstukcyjnych włókien do betonu Wiking jest stosowany, zapewniają one efektywne zapobieganie powstawania oraz rozprzestrzeniania się (propagacji) rys w betonie oraz lepsze własności betonu po związaniu. Wszystko to oznacza, że syntetyczne włókna do betonu Wiking 4050 mogą być stosowane jako skuteczny zamiennik dla konwencjonalnego zbrojenia w postaci siatki (maty) stalowej oraz stalowych włókien do betonu. 

Posadzki przemysłowe - podczas okresu użytkowania, większość posadzek przemysłowych poddawana jest odziaływaniu sił zewnętrznym, które nawet przed całkowitym związaniu betonu mogą prowadzić do obniżenia jego jakości i mieć negatywny wpływ na właściwości techniczne. Intensywne użytkowanie posadzki, mogą prowadzić do powstawania rys w płycie betonowej. Spękania te powstają w wyniku uderzeń, wibracji, starzenia, penetracji wilgoci wgłąb betonu oraz z powodu jego nieodpowiedniej pielęgnacji spowodowanej np. użyciem niewłaściwych detergentów myjacych. Rysy mogą niestety pojawiać w całej średnicy płyty betonowej. Ponadto beton może być narażony na ścieranie powodowane np. przez poruszające się po płycie betonowej wózki widłowe powodujące nieustanną abrazję powierzchni oraz jej wykruszenia szczególnie na łączeniach płyt lub nacięciach dylatacyjnych. 

Płyty postojowe - beton zewnętrzny jest narażony nie tylko na działanie warunków atmosferycznych, ale również na bardzo zróżnicowane sposoby użytkowania. Niezależnie od tego czy jest to płyta betonowa o charakterze komercyjnym, przemysłowym czy mieszkaniowym, będzie ona w ciągu swojego okresu użytkowania poddawana negatywnemu działaniu sił, skutkujących jego uszkodzeniem. Istotnym jest, aby beton zewnętrzny sprostał negatywnemu oddziaływaniu czynników klimatycznych podczas wylewania, z których wiele prowadzi do powstania spękań skurczowych, co w konsekwencji oznacza zmniejszoną trwałość betonu i przede wszystkim znacznie skrócony okres użytkowania płyty betonowej. Beton związany musi być również odporny na uderzenia, ścieranie oraz szkody powodowane przez cykle zamarzania i topnienia, jeżeli ma zachować pierwotne właściwości w ciągu pełnego okresu użytkowania.

Jastrychy - jastrych jest mieszanką piachu i cementu wylewaną na podłoże betonowe w celu wyrównania powierzchni. Jastrychowi stawia się wysokie wymagania dotycząca kształtu tj. powinien być maksymalnie płaski, odpowiedni do ułożenia materiału podłogowego takiego jak dywan, płyty z tworzywa sztucznego, panele, płytki podłogowe lub terrakotę. Jastrych nigdy nie powinien być narażony na ścieranie bez uprzedniego zabezpieczenia. Niektóre jastrychy zawierają stalową siatkę (matę) zbrojeniową wyłącznie w celu kontroli skurczu betonu. Funkcją siatki  jest również spowolnienie rozprzestrzeniania się pęknięć skurczowych na powierzchni jastrychu i utrzymania pęknięć, które już się pojawiły. Powyższe funkcje są spełniane jedynie jeżeli siatka zbrojeniowa została prawidłowo umieszczona w jastrychu tj. w jego górnej sekcji. Stalowa siatka do kontroli pęknięć pracuje tylko wówczas gdy w jastrychu już wystąpiły spękania.

Beton natryskowy (torkret) - mianem betonu natryskowego lub torkretu określa się beton o wysokiej wytrzymałości, który natryskiwany jest pneumatycznie za pomocą torkretnicy na powierzchnię podkładową.  Od prawie wieku torkretowanie stanowi przyjętą metodę nakładania materiałów na bazie cementu w wielu zastosowaniach budowlanych. Siła natrysku samoczynnie prowadzi do zagęszczenia betonu, który następnie tworzy warstwy betonu o wymaganej grubości.  Z powodu dużej prędkości strumienia betonu, nie cała jego ilość jest skutecznie natryskiwana na powierzchnię tj. pozostaje na miejscu. Pewna jego ilość odbija się od podłoża. Podaje się, że straty z powodu odbicia mogą wynosić nawet do 40% natryskiwanego betonu.
Odbity materiał stanowią najgrubsze frakcje w mieszance betonowej, co oznacza, że torkret natryśnięty jest inny pod względem składu surowcowego niż można by oczekiwać z odmierzonych proporcji mieszanki. Może to prowadzić do zwiększonego skurczu betonu. Innym problemem w technologii betonu natryskowego (torkretu) są spękania skurczowe wynikające z niskiej proporcji wody do cementu.

Tunele – w następstwie kilku ostatnich pożarów tuneli w Europie, inżynierowie projektanci skoncentrowali swoje wysiłki na znalezieniu sposobu zapobiegania zjawiska eksplozyjnego odpryskiwania betonu w tunelach.

Zjawisko to występuje, gdy beton jest wystawiony na odziaływanie wysokich temperatur takich jak te występujące podczas pożarów gazów węglowodorowych. Zastosowanie wysokiej jakości betonu ciężkiego zbrojonego włóknami do betonu Wiking w projektach tuneli oznacza, że w momencie wystąpienia pożaru, woda odparowująca ze źródła ciepła nie może zostać usunięta wystarczająco szybko. Jakiekolwiek puste przestrzenie występujące w betonie zostają szybko wypełnione. Często w tunelach, w których ściany są wylewane w miejscu budowy, mogą powstawać spękania skurczowe, które czasami penetrują przez całą grubość betonu. Spękania skurczowe znacząco zmniejszają przepuszczalność obudowy tunelu. Włókna do betonu Wikling skutecznie zapobiegają temu zjawisku.

Prefabrykaty betonowe - prefabrykaty betonowe są obecnie powszechnie stosowanym budowlanym. Beton sam w sobie jest bardzo uniwersalnym produktem i jego zastosowania w technologii prefabrykacji są bardzo szerokie. Tradycyjna produkcja prefabrykatów betonowych z użyciem siatki zbrojeniowej jest bardzo pracochłonna i może powodować zwiększone ryzyko wypadków w procesie produkcyjnym. Produkcja generuje znaczne straty stalowej siatki (maty) zbrojeniowej a ponadto potrzebne są powierzchnie składowe, na których siatka (mata) i pręty zbrojeniowe będą magazynowane. W przypadku stosowania stalowego włókna do betonu (stalowego zbrojenia rozproszonego) występuje realne ryzyko spowodowania obrażeń wywołanych przez włókna wystające z powierzchni betonu. Stal jest nieporównywalnie cięższa od polipropylenu i dlatego należy uwzględnić konsekwencje ręcznego jej przenoszenia.
Niektóre elementy betonowe podczas wyjmowania z form, transportowania oraz wbudowywania na miejscu budowy mogą ulec uszkodzeniu, co może skutkować potrzebą wykonania kosztownych napraw w celu doprowadzenia elementów prefabrykowanych elementów betonowych z powrotem do wymaganego standardu.

Ze względu na istotne zalety konstrukcyjnych włókien do betonu Wiking, są one wykorzystywane w wielu zastosowaniach na całym świecie. W zależności od tego, które włókno lub kombinacja włókien do betonu Wiking jest stosowana, włókna zapewniają efektywną redukcję spękań skurczowych i lepsze własności betonu po związaniu. Wszystko to oznacza, że konstrukcyjne włókna do betonu Wiking mogą one być stosowane jako ekonomiczny zamiennik dla stalowej siatki zbrojeniowej, środków napowietrzających i niektórych innych dodatków chemicznych.

Beton formowany - wielu wykonawców zdało sobie sprawę z korzyści stosowania asortymentu polipropylenowych włókien do betonu Wiking firmy Danish Fibres w technologii betonu formowanego. Dodatek włókien do betonu Wiking jest powszechnie przyjętą praktyką, przy realizowaniu wysokiej jakości projektów za pomocą tego relatywnie skomplikowanego procesu. Drobne spękania skurczowe, które występują na powierzchni betonu powodują większą penetrację przez wodę, benzynę, sole odladzające lub inne substancje chemiczne. Redukuje to znacznie żywotność betonu formowanego.

Mieszanki betonowe o niskiej proporcji woda/cement stosowane w betonach formowanych mogą ulegać odrywaniu powierzchniowemu gdy prasa do formowania pracuje blisko narożników i łuków form. Powoduje to wczesne i bardzo kosztowne uszkodzenia betonu.
Często urządzenia stosowane do prasowania betonu charakteryzują się  tak wysoką wydajnością w jego zagęszczaniu, że wtłoczone powietrze (beton napowietrzany) wykorzystywane do zapewnienia ochrony przed zamarzaniem i topnieniem jest bardzo szybko usuwane, pozostawiając beton bez wymaganej ochrony.

Tynki i obrzutki - wielu wykonawców tynków i obrzutek doskonale zna korzyści stosowania specjalnie zaprojektowanego asortymentu syntetycznych włókien do betonu Wiking. Dodatek do betonu włókien polipropylenowych zapewnia skuteczne wykonanie prac o wysokim standardzie w sposób bardziej ekonomiczny. Migracja wodorotlenku wapnia, produktu ubocznego hydratacji cementu powoduje wystąpienie wykwitów lub nalotu wapnia. Kryształy węglanu wapnia tworzące się na powierzchni pomiędzy wodorotlenkiem wapnia i dwutlenkiem węgla, pozostawiają plamy na gotowym produkcie.

Powierzchniowe spękania skurczowe występują w miejscach, w których szybkość parowania przekracza szybkość odsączania wody zawartej w zaprawie. Taka sytuacja powoduje wystąpienie naprężeń w materiale cementowym, które prowadzą do powstania pęknięć włoskowatych, penetrujących często przez całą grubość tynku.
Gdy obrzutki i tynki są nakładane na warstwę podkładową, mogą wystąpić problemy z wiązaniem pomiędzy dwiema warstwami. Brak przyczepności może prowadzić do powstania pustych przestrzeni pomiędzy nimi, co następnie powoduje wystąpienie pęknięć, a nawet niewielkie uderzenia rychłe rozwarstwienie materiału.

Konstrucje hydrotechniczne - beton stosowany do budowy budowli morskich jest poddawany nawet bardziej obciążającym czynnikom niż ten stosowany do budowy zewnętrznych płyt postojowych. W tych prawdopodobnie najbardziej krytycznych zastosowaniach, żywotność i niezawodność konstrukcji stanowią najważniejsze elementy. Beton morski poddawany jest nie tylko działaniu słonej wody morskiej, ale również ciągłym uderzeniom fal morskich oraz ścieraniu przez piasek i kamienie przemieszczane przez fale podczas pływów morza.

Wspomniane powyżej uderzenia i ścieranie mogą być bardzo intensywne i w konsekwencji prowadzić do odpryskiwania i łuszczenia betonu, skutkującymi  korozją stali konstrukcyjnej. Ostatecznie może to doprowadzić znacznych uszkodzeń wielu elementów konstrukcji. Włókna do betonu Wikling skutecznie zapobiegają temu zjawisku.